Архитектура
May 8, 2017

Промоција на книгата „Град без љубов“ на Александар Петров

Во кино „Култура“ вечерва во 20 часот ќе се промовира книгата „Град без љубов“, збирка…
Read More
Дизајн
May 6, 2017

Ѕирнете во „Спална соба“ на Ван Гог во МКЦ

Деновиве во штом влезете во холот на Младинскиот културен центар со само неколку направени чекори…
Read More
ДизајнИндустриски Дизајн
April 26, 2017

Срце кое безбедно го чува велосипедот

Држачот за  велосипеди „Heart“ верно ја отсликува љубовта на сопственикот кон неговиот велосипед. Современиот држач…
Read More
Дизајн
April 18, 2017

Објавен јубилејниот 10. Меѓународен студентски постер фестивал

Здружението на графички дизајнери од Македонија прославува 10 годишнина од своето постоење и постоењето на…
Read More
ЕнтериериХотел
April 12, 2017

„The Hollander“, стар индустриски објект во Чикаго пренаменет во тренди хостел

Викер Парк, еден од најрелаксираните квартови на Чикаго, преполн креативни мурали и удобни кафулиња од…
Read More
Мода
April 3, 2017

Креативен крај за 15. Моден викенд Скопје

Со четири модни ревии се затвори заврши петнаесеттиот Моден викенд Скопје кој се одржуваше во салонот…
Read More
ДизајнМода
April 2, 2017

Опуштени пролетни ноти и урбани елегантни креации на вториот ден од Моден викенд

Лелеавите пролетни креации на Ирина Тошева ја одбележаа втората вечер од 15-тото издание на Моден…
Read More
Архитектура
April 1, 2017

Патување низ архитектонскиот универзум на Борис Чипан

Ако деновиве „шетавте" низ социјалните мрежи веројатно наидовте на една црно-бела фотографија со креативен и…
Read More
ДизајнМода
April 1, 2017

Јована Филиповиќ го отвори 15. Моден викенд Скопје

Пролетните креативни модни креации на Јована Филиповиќ го отворија петнаесетото издание на „Моден Викенд Скопје“.…
Read More
Таленти
March 28, 2017

Вања Јефтимова и Патриција Спасевска: Студентски проект за основно училиште во Скопје

Училишна зграда со современа архитектонски црти, енергетски ефикасна и еколошка е предлогот на студентките по…
Read More