Архитектура
July 26, 2018

Доксијадис, Танге и недовршените реченици за Скопје

Разговор со Томас Доксијадис, архитект и внук на Константинос Доксијадис, клучен урбанист за изработка на…
Read More
Uncategorized
May 9, 2018

„Скопските вертикали“, архитектонско патување низ модерните високоградби на Скопје

Архитектонска изложба која ги документира модерните висококатници во Скопје во периодот од 50-тите до 80-тите…
Read More
Интервју
July 21, 2017

„Дотерај го Скопје“: Урбани граѓански интервенции за разубавување на запуштените делови на градот

На Скопје од неодамна му се случува нова позитивна иницијатива- урбаните интервенции „Дотерај го Скопје“…
Read More
Дизајн
November 24, 2016

Креативно освежување со „Skopje Design Week“

Со креативните дела на дизајнери од Австрија и Македонија, бројни креативни дела, мебел, моден дизајн,…
Read More
ДизајнИнтервјуМода
October 14, 2016

„Градски наративи“, авантуристичка колекција накит инспирирана од урбаните истражувања на егзотичниот Бангкок

Авантуристичка и смела е новата колекција накит „Градски наративи“ на архитектката и дизајнер на модни…
Read More
Интервју
June 27, 2016

Драган Крстевски: Велика Британија постојано поттикнува иновација во архитектурата

Разговор со архитектот Драган Крстевски кој работи во престижното студио „Make Architects“ во Лондон.
Read More
Интервју
June 3, 2016

Федерико Бабина: Фасциниран сум од идејата дека можам да ги спојам во едно светот на архитектурата и илустрацијата

Разговор со познатиот илустратор Федерико Бабина.
Read More
Интервју
May 26, 2015

„Rinocca“, гламурозни ламби кои креираат моќна приказна за современите ентериери

Разговор со дизајнерката Катерина Трпковска која стои зад брендот за ламби „Rinocca".
Read More
Интервју
April 9, 2015

„Stokkoya Sea Center“, несекојдневен туристички комплекс во Норвешка

Идејата за хотел со долга песочна плажа, зајдисонце покрај море и коктели на плажа не…
Read More