Интервју
July 21, 2017

„Дотерај го Скопје“: Урбани граѓански интервенции за разубавување на запуштените делови на градот

На Скопје од неодамна му се случува нова позитивна иницијатива- урбаните интервенции „Дотерај го Скопје“…
Read More
ДизајнИнтервјуМода
July 4, 2017

Марк Лавџој: Моите слики се приказна за природниот свет низ бесконечното време и простор

Фото: Миладин Паповиќ Кога два креативни ума ќе се здружат заедно честопати е неизбежно мало…
Read More
ДизајнИнтервјуМода
October 14, 2016

„Градски наративи“, авантуристичка колекција накит инспирирана од урбаните истражувања на егзотичниот Бангкок

Авантуристичка и смела е новата колекција накит „Градски наративи“ на архитектката и дизајнер на модни…
Read More
Интервју
June 27, 2016

Драган Крстевски: Велика Британија постојано поттикнува иновација во архитектурата

Разговор со архитектот Драган Крстевски кој работи во престижното студио „Make Architects“ во Лондон.
Read More
Интервју
June 3, 2016

Федерико Бабина: Фасциниран сум од идејата дека можам да ги спојам во едно светот на архитектурата и илустрацијата

Разговор со познатиот илустратор Федерико Бабина.
Read More
ДизајнИнтервју
April 18, 2016

Тамара Забазноска: Со „Skopje Secret Stories“ сакам да ја вратам љубовта кон Скопје на луѓето

„Skopje Secret Stories“, креативни илустрации на архитектката Тамара Забазноска за Скопје
Read More
ДизајнИнтервју
July 26, 2015

„Heroes and Zeros“, самостојна изложба на дизајнерот Иван Петрушевски- Флим

Разиграната дизајнерска енергија на илустраторот и дизајнер Иван Петрушевски-Флим вечерва ќе го прегрне Скопје преку…
Read More
Интервју
May 26, 2015

„Rinocca“, гламурозни ламби кои креираат моќна приказна за современите ентериери

Разговор со дизајнерката Катерина Трпковска која стои зад брендот за ламби „Rinocca".
Read More
Интервју
April 9, 2015

„Stokkoya Sea Center“, несекојдневен туристички комплекс во Норвешка

Идејата за хотел со долга песочна плажа, зајдисонце покрај море и коктели на плажа не…
Read More